Szkolenie

Rozwiązywanie problemów

1. Identyfikacja problemu

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest jego zidentyfikowanie: Musisz rozpoznać, że masz problem i jasno go zdefiniować. Trener pracy Dale H. Emery [http://cwd.dhemery.com/2010/08/questions-to-explore-problems/] opracował serię pytań, które możesz wykorzystać jako ustrukturyzowany pierwszy krok do rozwiązania swojego problemu. Chociaż pytania te były pierwotnie przeznaczone dla trenerów pracy, nadal można je wykorzystać do wyciągnięcia informacji o swoim problemie, których na początku nie jesteś świadomy. Alternatywnie, możesz poprosić przyjaciela lub kolegę, aby zadał ci te pytania.

Odpowiedzi na te pytania powinny pomóc w precyzyjnym zdefiniowaniu problemu. Pomogą one w uporządkowaniu problemu, a Ty będziesz mógł skupić proces badawczy na zebraniu tylko tych konkretnych informacji, których potrzebujesz.

Identyfikacja problemu PDF

2. Rozwijanie twojej wytrwałości

Jeśli chodzi o rozwiązanie problemu, pomocne jest również zrozumienie, jak bardzo jesteś zdeterminowany, aby podążać za nim. W tym celu można skorzystać z “Skali wytrzymałośći” opracowanej przez Angelę Duckworth.

Duckworth, A.L., Peterson, C., Matthews, M.D., & Kelly, D.R. (2007). Grit: Perseverance and Passion for Long-term Goals. Journal of Personality and Social Psychology, 9, 1087-1101

3. Placek wytrzymałości

Opierając się na koncepcji wytrzymałości Angeli Duckworth, Amy Lyon stworzyła z uczniami “placek wytrzymałosci”, aby nauczyć ich optymizmu i pomóc im uświadomić sobie swoje myśli.
Etapy “placka wytrzymałości” są kreatywnym, uporządkowanym i postępowym sposobem podejścia do rozwiązywania problemów.

  1. Wyobraź sobie swój problem jako ciasto, a każdy kawałek ciasta symbolizuje przyczynę problemu. Narysuj swoje ciasto na kartce papieru i nazwij swoje plasterki.
  2. Dla każdego kawałka określ, czy twoje myśli o problemie są albo trwałe (“Nigdy nie będę dobry w marketingu”), albo tymczasowe (“Moi rówieśnicy mnie rozpraszali”), i czy obwiniasz siebie (“Powinienem był poprosić o pomoc mojego mentora”), czy innych (“Klient prosił o coś niemożliwego”).
  3. Zastanów się szczególnie nad tym, które przyczyny Twojego problemu są tymczasowe, a które zależą od Ciebie. Te przyczyny są pod Twoją kontrolą, to te, z którymi możesz sobie poradzić. Nie możesz rozwiązywać problemów, które są poza Twoją kontrolą.

4. Wywiad

Do tego ćwiczenia dostarczamy pytania na rozmowę prowadzoną z ludźmi, których podziwiasz za ich umiejętności rozwiązywania problemów i wytrzymałość. Możesz porozmawiać z przyjaciółmi, kolegami lub członkami rodziny, jednak powinien to być ktoś, kto kiedyś postawił sobie trudny, odległy cel i był w stanie go osiągnąć.
Rozmowę można przeprowadzić osobiście, przez telefon lub za pomocą wideorozmów lub poczty elektronicznej – w zależności od tego, co będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego rozmówcy. Należy pamiętać o etykiecie wywiadu, nawet jeśli rozmawiasz z bliskim krewnym.

Sugerowane pytania do zadawania (oczywiście nie ograniczasz się tylko do nich):

  • Co było jednym z największych problemów, które udało ci się rozwiązać w twoim życiu?
  • Co cię do tego zainspirowało? Jaki był twój cel?
  • Jak się zmotywowałeś?
  • Jak udało ci się utrzymać koncentrację?
  • Jaka była twoja strategia rozwiązania tego problemu?
  • Jakie były największe przeszkody, które stanęły ci na drodze? Jak sobie z nimi poradziłeś?
  • Czy byli jacyś ludzie, którzy pomogli rozwiązać ten problem?
  • Jak znalazłeś wsparcie?
  • Myślałeś kiedyś o poddaniu się? Jeśli tak, to jak udało ci się przezwyciężyć to uczucie?
  • Jak rozwiązanie problemu zmieniło na dłuższą metę ciebie lub twoje życie? Czego nauczyłeś się z tego doświadczenia?

Po rozmowie zastanów się nad tym, jakie aspekty umiejętności rozwiązywania problemów dana osoba chciałaby przyjąć i przenieść do własnego zestawu umiejętności. Czy jest jakieś szczególnie wyraźne zdanie, które możesz użyć jako motywację lub inspirację?